Хмельниччина правова

Порядок узгодження та реєстрації технічних умов. 2019

Вимоги до змісту, розробці та реєстрації технічних умов: як створити і узгодити ТУ на продукцію.

У 2015 році був-таки прийнятий довгоочікуваний однойменний закон, який встановив вимоги до розробки документів по стандартизації. Одними з них є технічні умови, або ТУ. Які вимоги закон пред'являє до цього типу документації і його розробці? Чи обов'язкова реєстрація ТУ і хто тепер відповідає за цю процедуру? Про все це - в статті.

Що таке технічні умови і для чого вони потрібні, що вступив в силу в 2016 році Федеральний закон від 29 червня 2015 року № 162-ФЗ «Про стандартизацію в Російській Федерації» відносить технічні умови (ТУ) до виду стандартів організації та трактує їх як документ, розроблений і затверджений виробником / виконавцем для забезпечення якості продукції, що виробляється, робіт або послуг.

Розробляючи цей документ самостійно, організація враховує результати проведених випробувань і вимірювань, положення міждержавних і національних стандартів, практичний досвід реалізації процесів, використання технологій, обладнання в ході виробництва продукції / надання послуг / виконання робіт.

На сьогодні виділяють наступні види ТУ:

загальні (на групу однотипних товарів);
спеціальні, орієнтовані на один виріб, речовина або матеріал;
ТУ на складові частини виробу.

Технічні умови як стандарт організації сприяють реалізації єдиної державної політики в сфері стандартизації. Зокрема, ФЗ № 162-ФЗ в числі цілей стандартизації вказує поліпшення якості і підвищення конкурентоспроможності продукції російського виробництва.

Для виробників ТУ виконують такі функції:

визначають всі основні ланки виробничого ланцюга;
є еталоном при з'ясуванні відповідності продукції або послуги заданим параметрам;
гарантують однаковість результатів роботи;
дозволяють захистити свої інтереси перед третіми особами в судових і досудових суперечках.

Технічні умови містять максимальну кількість інформації, що відрізняє продукт або послугу від подібних. Це дозволяє споживачеві зробити компетентний вибір на користь певного товару і застосовувати його безпечно і з максимальною ефективністю. Для того щоб ТУ дозволяли досягти всіх вищевказаних цілей, виробник продукції або виконавець послуг зобов'язаний дотримуватися принципів стандартизації, зокрема, комплексність, системність і відкритість розробки. Сприяють йому в цьому технічні регламенти та державні стандарти. Вони орієнтовані на приведення ТУ однієї групи товарів (послуг) до єдиного зразка.

Прикладом тому служить «ГОСТ 2.114-2016. Єдина система конструкторської документації. Технічні умови". Детально прописуючи в технічних умовах форми і методи контролю за дотриманням вимог виробництва, зберігання, доставки, юридична особа попереджає суперечки про результати контролю безпеки і якості товару в арбітражному процесі. Посилання на ТУ в цивільно-правових договорах рекомендована провідними юристами та практиками. Наприклад, в договорі поставки можна деталізувати якість продукту, його упаковку, спосіб транспортування, посилаючись на документи організації-виробника, зокрема, на ТУ [1]. Порушення технічних регламентів, проектної документації, а також обов'язкових вимог документів у сфері стандартизації тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність. Нагляд у цій сфері здійснює в тому числі Росстандарт.

Порядок согласование технических условий та реєстрації технічних умов. Закон про стандартизацію виключає обов'язковість узгодження ТУ з державними органами. Стаття 21 цього закону визначає, що порядок затвердження, обліку, зміни, скасування і застосування технічних умов встановлюється юридичною особою або підприємцем самостійно. За власною ініціативою для отримання компетентного укладення компанія може звернутися до уповноважених організації за проведенням експертизи проекту ТУ. Ці положення деталізуються в галузевих ГОСТах.

Так, наприклад, чинний до 1 січня 2018 ГОСТ Р 51740-2001 (раніше ми говорили про нову редакцію від 2016 року) встановлює порядок обов'язкового узгодження ТУ на певні харчові продукти з декількома державними інстанціями, зокрема, Росспоживнаглядом, Россільгоспнаглядом і Росстандартом. Погодженням передує експертиза на відповідність ТУ встановленим вимогам і державним стандартам в сфері їх ведення. Новий ГОСТ від 2016 року по харчовим продуктам виключає обов'язковість таких процедур. За загальним правилом тепер експертиза проекту ТУ проводиться на добровільних засадах за ініціативою розробника або замовника атестованими експертами по стандартизації і фахівцями федеральних центрів по стандартизації і метрології (ЦСМ). Що стосується уповноважених організацій, згаданих в законі, то такими є технічні комітети (ТК) по стандартизації і проектні технічні комітети стандартизації.

Експертизу проекту ТУ у відповідному комітеті проводить секретаріат ТК або незалежний експерт, який входить до його складу. Ця процедура здійснюється на договірних засадах між замовником і виконавцем. Як правило, для проведення експертизи необхідна лише заявка і документ, що підлягає оцінці. Потреба в інших документах визначається в робочому порядку. Отримання експертного висновку фактично завершує процес узгодження ТУ. Якщо ж власник першотвору не вважав за необхідне звертатися до компетентного органу для експертизи проекту, то заключною стадією є підписання ТУ керівником согласующей організації.

Далі слід підписати ТУ у керівника, власника оригіналу і проставити відповідний гриф «ЗАТВЕРДЖУЮ». Що стосується реєстрації ТУ, то законом про стандартизацію кардинальних змін існуючого порядку не передбачено. Як і раніше, ця процедура є добровільною, проте, як підтверджує практика, необхідної для реалізації принципу доступності інформації про споживчі характеристики продукції, виробника і тримачі ТУ. Сьогодні основну інформацію про зареєстрованих ТУ можна отримати з АБД «Продукція Росії». Ця база створена і підтримується ФГУП «Стандартинформ». Інформація для її наповнення черпається зі спеціальних форм - каталожних листів продукції (КЛП), що надаються підприємствами-виробниками. Для того щоб внести відомості про ТУ в цю базу, представнику організації необхідно подати інформацію про документ в регіональні ЦСМ Росстандарта, заповнивши каталожні листи. У Москві і Московській області реєстрацію КЛП здійснює ФГУП «Стандартинформ». Для того щоб правильно заповнити форми, треба керуватися Правилами по стандартизації ПР 50-718-99.

Вони призначені для всіх підприємств-виробників товарної продукції народногосподарського призначення. Реєстрація КЛП складається з декількох етапів:
заповнення форм;
підготовка супутніх документів;
напрямок форм на реєстрацію;
оплата послуг;
отримання КЛП і ТУ зі штампом і звітних бухгалтерських паперів замовником.

Термін надання послуги реєстрації, згідно з відомостями ФГУП «Стандартинформ», становить в загальному порядку 10 днів, а в терміновому - 1 день. Останній варіант дозволяє направити документи на реєстрацію по електронній пошті. ФГУП надає супутні реєстрації КЛП послуги. Це консультаційна та інформаційна допомога, а також заповнення КЛП. Саме ці послуги і підлягають оплаті. Так, заповнення одного листа в загальному порядку обійдеться підприємству в 590 рублів, а консультаційна допомога - в 1888 рублів. Таким чином, процес розробки і реєстрації ТУ являє собою систему послідовних дій. Він вимагає не тільки професійного підходу, а й знання поточної практики проходження встановлених процедур.

- May 10 2022

Інші новини

51203459

Партнери проекту:

 
Юридична фірма «Гавриленко та партнери» спеціалізована юридична фірма за напрямками діяльності «ЗАХИСТ БІЗНЕСУ».

Читати далі ...

 

Юристи

Гавриленко Роман Валентинович, адвокат
(067) 382-34-99, електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Коновалов Микола Анатолійович, юрист

Коновалов Микола Анатолійович, юрист
(068) 204-53-21, електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Гавриленко Роман Валентинович, адвокат

Смірнова Ірина Сергіївна, адвокат
(067) 271-68-61, електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.