Хмельниччина правова

Договір завдатку: правова природа, форма, істотні умови

zavdatokЗавдаток є одним з найпоширеніших способів забезпечення зобов'язань а також одним з видів забезпечення виконання зобов'язань за договором. Сам по собі завдаток визначений Цивільним кодексом України як грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок платежів, належних з нього за договором, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

Вже з самого визначення завдатку можна зробити висновок про те, що він забезпечує виконання вже укладених договорів, більш того, недійсне зобов'язання не підлягає і забезпеченню, а недійсність основного зобов'язання (вимоги) спричиняє недійсність договору, що забезпечує це зобов'язання.

Сам договір застави полягає виключно в письмовій формі, оскільки усний договір завдатку, навіть якщо Ви укладете його при свідках, є недійсним і не зможе забезпечити виконання основного договору.

Головний «принцип роботи» завдатку полягає в тому, що при порушенні виконання зобов'язання з вини боржника, завдаток залишається у розпорядженні кредитора, а в разі порушення договору кредитором, він повертає боржнику повну суму завдатку і додатково виплачує боржнику грошову суму рівну сумі завдатку (або вартості рухомого майна, переданого у якості завдатку).

До цих пір зустрічаються випадки, коли при купівлі-продажу квартири покупець і продавець, домовившись про ціну, умови здійснення угоди, ударили по руках і покупець, підтверджуючи свою добру волю і наміри в недалекому майбутньому укласти договір купівлі-продажу, передає продавцеві деяку грошову суму в рахунок майбутніх платежів. При цьому, і покупець і продавець впевнені в тому, що ця сума є завдатком для майбутнього договору, вказуючи це навіть в розписці, що видається продавцем покупцеві. Потім, продавець несподівано для себе самого знаходить іншого покупця квартири, який пропонує йому більш вигідні умови угоди. Продавець і новий покупець йдуть до нотаріуса, укладають договір купівлі-продажу квартири, здійснюють необхідні розрахунки і перший покупець виявляється не при справах, хоча і оплатив вже деяку частину вартості квартири. Продавець, не протестуючи, повертає покупцеві, його гроші і вважає, що нічого більше йому не повинен. Покупець же, навпаки, вважає, що продавець зобов'язаний додатково ще заплатити йому, повернувши завдаток у подвійному розмірі. Добровільно вмовити продавця відшкодувати збиток покупець не може і звертається до суду, який розглянувши справу, відмовляє покупцеві в задоволенні його вимог. Чому? Тому що не було ніякого завдатку. Розберемося у ситуації. Як ми говорили вище, завдаток - спосіб забезпечення виконання зобов'язань за договором. Отже, спочатку повинен бути укладений договір, який буде забезпечуватися завдатком. У випадку договору купівлі-продажу квартири, Цивільний кодекс України містить чіткі вимоги до форми такого договору: письмова, із засвідченням підписів сторін нотаріусом. Нічого схожого зроблено не було, отже і договір не був укладений, і, відповідно не було допущено його порушення. Отже, суд правомірно порахував, що передана сума грошей покупцем була авансом, до якого не застосовуються правила завдатку і про повернення авансу в подвійному розмірі мова йти не може.

З усієї вищевикладеної історії випливає висновок - договір застави слід укладати тоді, коли існують договірні зобов'язання, які цей договір покликаний забезпечувати.

Згідно з нормами Цивільного кодексу України, договір завдатку вимагає письмової форми. Договір завдатку не обов'язково укладати у вигляді окремого документа, цілком допустимо включити дані про забезпечення виконання договору завдатком в текст основного договору.

Закон не встановлює переліку істотних умов договору завдатку, однак аналіз сформованої практики дозволяє зробити наступні висновки щодо істотних умов договору завдатку. Отже договір завдатку повинен містити дані про основний договорі, виконання якого забезпечене завдатком, розмір грошової суми (вартість майна) переданої в якості завдатку, перелік дій (випадків бездіяльності) сторін договору, які тягнуть за собою настання наслідків, передбачених Цивільним кодексом України та самим договором завдатку, порядок і терміни повернення завдатку винною стороною.

Юрист ТОВ «ЮФ «Гавриленко та партнери»

Смолянюк Тетяна

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Інші новини

Партнери проекту:

 
Юридична фірма «Гавриленко та партнери» спеціалізована юридична фірма за напрямками діяльності «ЗАХИСТ БІЗНЕСУ».

Читати далі ...

 

Інші новини

75aef251

Останні коментарі:

 
 • Відпрацювання при звільненні з роботи
  Colette
  Its not my first time to pay a quick visit this site, i am browsing this website dailly and obtain ...

  Детальніше...

   
 • Як поділити автомобіль між колишнім подружжям: аналіз судової практики
  Василий
  Никак, суд присуждает супругам по половине автомобиля и все.

  Детальніше...

   
 • Карта поляка: шлях до Європи чи засіб тиску?
  qoelhcsrqq
  qpsabmbx.ln, aqegfwujzh , xpqkgckgxo: http://www.ravgjlqfwg.com/, http://www.bwityhmddb.com/ ...

  Детальніше...

   
 • Додаткові відпустки батькам, які мають дітей
  Тетяна
  Чи має право мама дітей дошкільного віку(водить діток у дитсадок) на один додатковий вихідний у ...

  Детальніше...

   
 • Чи обов'язково потрібно реєструвати та посвідчувати нотаріально договір оренди землі?
  Гоша
  Коли дана стаття була написсана?

  Детальніше...