Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також ті громадяни України, які працюють за трудовим договором у фізичної особи, це зокрема передбачено ст. 45 Конституції України, а саме: кожен, хто працює, має право на відпочинок.
Але окрім права на щорічні відпустки законодавством України встановлено також ще шість категорій працівників, які мають право на додаткову відпустку, а саме:
Перелiченi особи, втрачають право на додаткову відпустку, коли дитина досягла граничного вiку, передбаченого законодавством. Примiром, Законом України. „Про вiдпустки" (стаття 19) визначено вiк дiтей тiльки для такої кaтeгopiї працiвникiв, як „жiнка, яка працює i має двох або бiльше дiтей вiком до 15 рокiв". Вiк дитини-iнвалiда, всиновленої дитини, дитини пiд опiкою, дитини в одинокої матерi (батька) цим законом не встановлено, тому слiд керуватися iншими нормами законодавства.
Так, вiдповiдно до статтi 1 Закону України „Про охорону дитинства" та статтi 2 3aкoнy України «Про державну допомогу сiм'ям з дiтьми", дитина — це особа вiком до 18 рокiв (повнолiття), якщо згiдно iз законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолiтньої ранiше.
Отже, одинока мати має право на цю вiдпyстку до досягнення дитиною повнолiття. Вона також не втрачає права на неї в роцi досягнення дитиною граничного вiку для її надання.
Надаючи зазначену вiдпустку особам, якi взяли дитину пiд опiку, слiд мати на увазi, що, згiдно з частиною другою статтi 243 Сiмейного кодексу України, опiка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 рокiв, а пiклування — над дитиною вiком вiд 14 до 18 рокiв. Пiклувальники мають право на таку вiдпустку на пiдставi статтi 186-1 КЗпП.
Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей є оплачуваною і надається щорічно тривалістю 10 днів. При цьому святкові та неробочі дні не враховуються (стаття 73 Кодексу законiв про працю України).
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її
загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Декілька підстав мають місце в наступних випадках:
Додаткова вiдпустка може надаватись у будь-який час протягом календарного року, незалежно вiд вiдпрацьованого часу. Одинокi матерi мають право на таку вiдпустку з 2004 року. Якщо працiвник з якихось причин не скористався своїм правом на таку вiдпустку в роцi досягнення дитиною певного вiку або за кiлька попереднiх рокiв, вiн має право використати її, а в разi звiльнення, незалежно вiд пiдстав, йому має бути виплачена компенсацiя за всi невикористанi днi вiдпусток, як це передбачено статтєю 24 Закону України «Про вiдпустки». Чинним законодавством не передбачений термiн давностi, пiсля якого втрачається право на додаткову вiдпустку працiвникам, котрi маютъ дітей.
Юрист ТОВ «ЮФ «Гавриленко та партнери»
Смолянюк Тетяна
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису